Kağıtsız kaydediciler Açıklama

Günümüzde data kayıtları artık global olarak kağıtsız kaydedicilerde yapılmaktadır.

Bu, işletme masrafı ve  maliyet açısından çok daha uygun olmasının yanında kalibrasyonlarının takip edilebilirliği açısından daha güvenilir olması sebebiyle tercih edilir.

Eğer çok özel opsiyonlara ihtiyacınız yoksa Honeywell Eztrend GR  modeli küçük bir proseste  kayıt işlemi için yeterli olacak bir modeldir.

Bu cihazlar minimum 3 , veya 6 , veya 9 , veya 12 kanallı olarak satın alınabilmektedirler. Stoğumuzda genellikle 3,6,9  ve 12 kanallı , ama eğer daha yüksek sayıda kanal kayıdı gerekiyorsa  48 kanala kadar çıkabilen Multitrend GR modeli recorderlar hazır olarak  bulunmaktadır

Ya da bugün 3 kanallı olarak aldığınız bir cihaza ileriki yıllarda 6 kanallı bir input kartı ekleyerek 9 kanallı olarak , veya bugün 6 kanallı olarak aldığınız bir cihaza ileriki yıllarda 6 kanallı bir input kartı ekleyerek 12 kanallı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.Aynı durum 12.1″ ekranlı Multitrend GR modellerinde bugün 8 veya 16  kanallı olarak aldığınız bir cihaza ileriki yıllarda 8 kanallı  input kartlarıı ekleyerek maksimum 48 kanallı cihaza kolaylıkla upgrade edilebilmektedir.

Ayrıca istenildiğinde 4, veya 8 kanallı röle kartları , puls input kartları da opsiyonel olarak ilave edilebilmektedir.

Eztrend GR Kaydedicinin 5,7″ lik bir LCD dokunmatik ekranı vardır.Pano tip bir cihazdır.Arkada giriş sensörlerinin (universal)  bağlandığı terminali ,ve Ethernet bağlantısı terminali (RJ45 ) bulunup ön panelinde ekranın altında bir USB portu bulunur.Cihazın kendisi toplamda 750 Mb lık bir eprom hafızasına sahip olup operatörün inceleyebilmesi için ekran hafızasına grafik ve rakamsal olarak  giriş değerlerini kaydeder geriye dönük (ekranın kayma hızına göre değişmekle birlikte ) 15 günden 45 güne kadar kayıt bilgisine ulaşılabilmektedir.

Ayrıca Kalemler  istenen aralıklarda ( minimum 200 ms ) bir diğer hafızada kayıt altında tutulup arşivleme amacıyla saklanmak üzere USB portundan USB flash memory’ye aktarılabilmektedir.

Bu aktarılan datalar PC de tarih adı verilerek daha sonra incelenmek veya arşivlemek üzere saklanabilmektedir.

Ücretsiz olarak verilen bir inceleme programı yardımıyla bu datalar PC ekranında Grafik olarak incelenebilmekte,istenen tarih-zaman aralığı ekranda gösterilerek istenen çizim sıklığında ( gerektiğinde grafikler zoom yapılabilerek daha detaylı inceleme imkanı da bulunabilir ) PC den bir yazıcıya çıktı olarak aktarılabilmektedir.Bu çıktılar solda skala altta zaman bilgisi ve data eğrisi şeklinde istenirse her kalem için ayrı ayrı istenirse bütün kalemler aynı grafikte gösterilebilmektedir.

Kaydedici ,kayıt esnasında belirli aralıklarla saat damgası basabilmekte ,ayrıca eğer bir üretim söz konusu ise ister operatörün ekrana kaydedicinin panelinden istediği mesajı ( örneğin üretim lot ve tagları )girebilmekte ve bu grafik çıktısında gösterilebilmektedir. Ayrıca bazı firmaların istediği batch kontrol özelliği de opsiyon olarak seçilebilmektedir.

Veya operatör değil de kontrol mühendisleri bu kaydediciyi ,bir ethernet ağına bağlanmış ise ,PC’ lerinin ekranından ister 30 saniyelik kendi kendini refresh eden ve bütün değerleri 30 saniyede bir güncelleyen ( standart özellik ) ve kaydedici tarafından yayınlanan bir web sayfasının IP  adresini girerek izleyebilirler veya opsiyonel olarak kaydedicinin ekranını kendi PC lerine getirerek istedikleri mesajı kendileri kaydedici kaydına girebilecek veya realtime değerleri izleyebilecek -veya batch kontrol start stop gibi komutları vererek üretimi kategorilendirebileceklerdir.

Eğer bir PC’de grafik alma yerine klasik bir data akışı şeklinde kayıt isteniyorsa bu durumda recorder menüsünde kayıt şeklini kriptolu kayıt değil de *.csv formatında excell de açılabilen ,  satırların sol başında tarih ve saat sağ tarafında da datanın nümerik değeri olacak şekilde saniyede bir kayıt alma formatında da kayıt yapabilirsiniz.

Ancak bu kayıt formatında alınan datalar , excell de incelenirken değiştirilebilir olması sebebiyle müşteriye veya herhangi bir inceleme görevlisine güvenilirliği , yani dataların orijinal data olup olmadığı konusunda bir güvence veremezsiniz çünkü kriptolu olmayıp düzenlemeye açık formatta kaydedildiğinde FDA onayı geçersiz olur.

Recorderın hafızası 60~80 günlük datayı kaydedebilir ve ihtiyaç oldukça bir USB memory’ye aktarıp bu dataları arşivleyebilirsiniz.

Kriptolu grafik formatında kaydedilen datalar FDA onayı almış ve güvenilirlik özelliği sebebiyle değiştirilemez oynanamaz ve kesip yapıştırılamaz  formatta kaydedilmiştir.Ya da daha kabaca ,eğer bu ham ve kriptolu datalar bir denetici tarafından talep edilirse incelenebilmesi ancak ve ancak Honeywell’in FDA onaylı (bedelsiz ) Trendwiever programı ile mümkün olup bu program kaydedici ile birlikte gelen CD den ( veya web sayfamızdan   » www.maviyesilmuhendislik.com   »  ücretsiz indirilerek) temin edilebilinir.

Eğer sürekli ve arşiv gerektiren bir proses ise bu durumda Network’a bağlanmış bu cihazları bir PC üzerinde realtime olarak izlemek ve bir arşive realtime bağlantı ile kaydedebilmek için  Trendserver Pro programı gerekmektedir. Yurtdışından Lisans istenecek mail ile lisans iletilip kurulum recorderla birlikte verilen CD deki programla yapılacaktır   (1~2 Günde   teslim )
Bu  program çok fazla performans gerektirmeyen herhangi bir Win XP, Window 7 yüklü PC de çalışabilir  ,programın kurulumu başlangıç ta biraz zordur bu nedenle kurulumu ve eğitimi için sahaya gelmemizi isterseniz 1 günlük bedelli bir  servis verilmesi sonrası  kullanımı basit hale gelebilecektir. Ya da uzaktan Remote bağlantı yardımıyla işletmenizdeki bir PC’ye bağlanarak kurulumu yapabilir ve çalışır hale getirebiliriz.Bunun için bedel talep edilmeyecektir.